czwartek, 29 marca 2018

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana', 'Bagatelle', 'Kobold' - wytworne maluchy z charakterem

Są rośliny, które doskonale radzą sobie nawet bez regularnej pielęgnacji, a przy tym zachowują piękny kształt, zdrowie i nie wyrastają ponad miarę. Do tej grupy na pewno zaliczymy oferowane przez nas odmiany miniaturowych berberysów. Odmiany berberysa Thunberga (berberis thunbergii) 'Kobold', 'Atropurpurea Nana' i maleńka 'Bagatelle' – urocze kolczaste kuleczki, w sam raz na słoneczne i półcieniste rabaty.

Kompozycja ogrodowa z karłowatymi berberysami

Odmiany te mają z natury kuliste pokroje, nie wymagają formowania, a jedynie kosmetycznego, korygującego cięcia. Ciemnozielony 'Kobold' dorasta docelowo zaledwie do pół metra, podobnie jak czerwonolistna odmiana 'Atropurpurea Nana'. Najmniejszy jest 'Bagatelle' – to wolno rosnący karzełek (40cm), ma on też najciemniejsze liście, w słońcu wybarwiają się w odcieniach brązu i purpury.

Berberys Thunberga 'Kobold' - niski żywopłot

Jak wszystkie berberysy nie są wymagające w stosunku do gleby, a jesienią przebarwiają się bardzo efektownie zdobiąc ogród pomarańczami i szkarłatem.

Berberys Thunberga 'Kobold' - barwy jesieni

Maluchy możemy, oczywiście, sadzić pojedynczo, jednak świetnie wyglądają w większych grupach. Idealnie nadają się na obwódki czy niskie żywopłoty np. okalające rabaty lub biegnące wzdłuż podjazdów. Jako otoczka rabaty różanej w pastelowych barwach będą wręcz wyśmienite! Można komponować je z barwnymi żurawkami i trawami takimi jak hakonechloa czy turzyca oraz wrzosami, lawendą, kulistymi żywotnikami ('Danica') i kosodrzewiną. Wśród tych wszystkich zalet atrakcyjna cena powinna być kolejnym atutem, aby przyjrzeć się bliżej naszym berberysom.

Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana'Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: