czwartek, 17 lutego 2022

Jałowce płożące - gdzie można je wykorzystać

Długie, pokładające się pędy, dopasowanie do różnych powierzchni, tworzenie gęstych dywanów w ciekawych odcieniach. Jałowce płożące - gdzie można je wykorzystać, jakiej pielęgnacji potrzebują, którą z odmian wybrać - spróbujemy pomóc 🙂 

Skarpa - jałowiec płożący 'Golden Carpet'

Jałowce płożące są idealne do sadzenia jako rośliny okrywowe, szczególnie na nasłonecznionych skarpach. Ich rozbudowany system korzeniowy świetnie stabilizuje grunt oraz czyni te krzewy odpornym na niedobory wody. Jałowiec to także nieodłączny element skalniaków, alpinariów, murków oraz wrzosowisk i kompozycji rabatowych. Warunkiem dobrej kondycji krzewów jest dobór odpowiedniego stanowiska- najlepiej słonecznego, z suchą przepuszczalną glebą o odczynie lekko kwaśnym do delikatnie zasadowego. Nie boją suszy, ani mrozów - normalnym zjawiskiem fizjologicznym jest okresowa zimowa zmiana koloru. Krzewy jałowców, podobnie jak inne iglaki, lubią ściółkowanie korą sosnową, którą zmniejsza parowanie podłoża oraz rozkładają się dostarcza próchnicy. Nawet uboga gleba nadaje się do uprawy jałowców, choć oczywiście warto zasilić je odpowiednimi dla iglaków nawozami. Krzewy również bardzo dobrze znoszą przycinanie, więc można je formować wg potrzeb. Cięcie należy wykonywać najpóźniej do początku sierpnia.

W naszej ofercie przygotowaliśmy różne odmiany jałowców płożących, a oto najpopularniejsze z nich: 

Jałowiec płożący 'Golden Carpet' to krzew o powolnym wzroście. Po dziesięciu latach osiąga około 1,20 - 1,50 m2, a jego całkowita wysokość to zaledwie 10 cm. Ma bardzo efektowne złocisto-żółte zabarwienie, świetnie kontrastuje więc z np. kosodrzewinami czy ciemną zielenią i różem wrzosów. Jako roślina okrywowa powinien być sadzony w ilości 2-3 szt. na m2.

Jałowiec płożący 'Golden Carpet'

Jałowiec płożący 'Wiltonii' - to już klasyka 🙂 Jest najczęściej wybieraną odmianą do nasadzeń okrywowych że względu na dość szybki przyrost. Docelowo osiąga nawet 3 metry średnicy przy wysokości 10 cm. Jego igły mają bardzo ciekawe zabarwienie w odcieniu niebiesko-zielonym. 

Jałowiec płożący 'Wiltonii'

Jałowiec płożący 'Glacier' to odmiana o cechach podobnych do 'Golden Carpet'. Również rośnie dość wolno, osiągając około 1 metra średnicy i 10 cm wysokości. Obie odmiany idealnie nadają się do kompozycji pojemnikowych, jak również jako alternatywa trawnika. 'Glacier' w pełnym słońcu, na tzw. "patelni" najpiękniej prezentuje swe wyjątkowe niebieskie zabarwienie.

Jałowiec płożący 'Glacier'

Jałowiec płożący 'Prince od Wales' to kanadyjska odmiana tworząca gęste, zielone kobierce. Pędy wyrastają dość regularnie tworząc rozety o średnicy do 150 cm i wysokości ok.15 cm. Jego lekko wzniesione, nachodzące na siebie gałązki tworzą bardzo atrakcyjną dla oka strukturę. 

Jałowiec płożący 'Prince od Wales'

Jałowiec płożący 'Limeglow' to miniaturowy krzew - po dziesięciu latach dorasta do około 80 cm średnicy i 30 cm wysokości. Ze względu na małe rozmiary doskonale radzi sobie w pojemnikach, jest też atrakcyjnym elementem skalnych rabat. Jego liczne, rozetkowo wyrastające gałązki o cytrynowo-żołtym kolorze zimą stają się lekko miedziane. 

Jałowiec płożący 'Limeglow'

Te oraz inne odmiany jałowców czekają na Państwa w szkółce. W tym sezonie zapraszamy również po jałowce sztamowe czyli szczepione na pniu! Różne odmiany, różne wysokości! Zapraszamy od marca!

Brak komentarzy: