poniedziałek, 7 lutego 2022

Świerk kłujący srebrny

Picea pungens - świerk kłujący (nazwany tak ze względu na zaostrzone, sztywne igły) zwany też srebrnym gdy jego igły mają kolor niebieski, przez niektórych znany jako "choinka" 😉 to drzewo opisane po raz pierwszy w USA dopiero w drugiej połowie XIX wieku. Wkrótce potem został sprowadzony do Europy, gdzie zyskał powszechne uznawanie i niesłabnącą popularność. Przyjrzyjmy się mu zatem nieco bliżej.


Drzewo to w naszych warunkach dorasta do około 15 - 20 m wysokości. Ma bardzo regularną, gęstą koronę o wyraźnie stożkowym pokroju, a jego ostre igły o długości około 2 cm wyrastają ze wszystkich stron gałązek, nadając im nieco nastroszony wygląd. Często są w różnych odcieniach- zielone do srebrzystoniebieskich. Warunkiem zdrowia i urody świerka jest stanowisko. Musi być ono słoneczne, o odczynie gleby lekko kwaśnym (pH 6 - 6,5). W cieniu nie zostanie odpowiednio wykształcona korona, pokrój drzewa będzie zaburzony, może "łysieć" i zrzucać igły. Brak słońca ma wpływ także na kolor - będzie jakby wyblakły, nie tak efektowny jak w pełnym słońcu. 

Szpaler lub żywopłot ze świerków srebrnych to idealny sposób na osłonięcie się przed silnym wiatrem. W odróżnieniu od np. zwykłych świerków pospolitych mają mocny i głęboki system korzeniowy, dzięki czemu są doskonale zakotwiczone w gruncie i nie wywracają się. Ich gęsta korona świetnie pochłania silne podmuchy. Warto też dodać, że stanowi idealne schronienie dla ptaków! Może być sadzony pojedynczo, w luźnych grupach, szpalerach oraz mieć zastosowanie także w formowanych żywopłotach, gdyż dobrze znosi cięcie. Jeśli będziemy pamiętać, aby przycinać go wiosną (kwiecień- pobudzające tworzenie nowych pędów) oraz latem (nie później niż w sierpniu- cięcie formujące), zyskamy gęsty, efektowny i praktyczny, chroniący przed wiatrem mur zieleni.


Świerk kłujący nie wymaga żyznego podłoża, radzi sobie nawet w tych piaszczystych, żwirowych, nieco jałowych, choć oczywiście odwdzięczy się za każdą porcję próchnicy w glebie. Jest wytrzymały na zanieczyszczenie środowiska, a jego gęsta korona zatrzymuje spore ilości pyłów. Ze względu na silny system korzeniowy radzi sobie również z okresowymi niedoborami wody. W miejscach narażonych na zalewanie, zbyt mokrych może chorować lub nawet zamierać, stąd warto dobrze dobrać stanowisko. Bywa atakowany przez choroby grzybowe (zamieranie wierzchołków, opadzina igieł, rdza) oraz szkodniki (ochojniki, przędziorki), wówczas konieczne są opryski. Aby zapobiec rozwojowi chorób można stosować profilaktycznie dostępne na rynku preparaty ekologiczne wzmacniające odporność roślin, a szkodniki efektywnie eliminuje wczesnowiosenny oprysk preparatem olejowym.


W naszej wiosennej ofercie posiadamy dla Państwa wybór świerków srebrnych z gruntu o wysokości 1 - 1,3 m, gęstych, regularnych, z doskonale zbudowaną bryłą korzeniową zabezpieczaną jutą. Drzewka kopiemy od wiosny, na zamówienie, oferujemy również transport. Zapraszamy po więcej szczegółów! 

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: