wtorek, 1 lutego 2022

Żywopłoty z tui - krótki przewodnik po uprawie

Jest niekwestionowanym liderem, jeśli chodzi o wybór krzewów na żywopłoty, stanowi tło dla innych roślin na rabatach, doskonale chroni przed wiatrem. Tuja czyli żywotnik - jakie ma wymagania, jakich błędów nie wybacza - dzisiaj krótki przewodnik po uprawie.

Tuje wymagają stanowisk słonecznych lub lekko zacienionych. W zupełnym cieniu ich wzrost zostaje zahamowany, a roślina z czasem po prostu marnieje. Lubi miejsca zaciszne, osłonięte od zimowych wiatrów, choć po całkowitym ukorzenieniu i braku innych błędów w pielęgnacji poradzi sobie również w innych. Zmiana koloru z zieleni na lekko żółtawy, jasno brązowy jest zjawiskiem normalnym w okresie zimowym. Wraz z początkiem wegetacji żywotniki odzyskują pełną wigoru zieleń.
Plantacja tui

Rośliny te, choć generalnie są tolerancyjne, wymagają podłoża, które jest przepuszczalne, średnio żyzne i umiarkowanie wilgotne. Nie znosi gleb gliniastych, ze stagnującą wodą oraz jałowych, piaszczystych. Wówczas jest atakowana przez choroby grzybowe, w efekcie których może zamierać. Gliniaste gleby należy koniecznie rozluźnić lub zdrenować, by odprowadzić lub rozsączyć nadmiar wody. Gleby jałowe najlepiej wzbogacić kompostem i materią organiczną. Optymalne dla żywotników pH waha się między 5-6. Szczególnie w pierwszym roku po posadzeniu tuje wymagają nawadniania. Wbrew pozorom nie tylko latem! Brak wody w suche, mroźne zimy jest częstym powodem brązowienia, a w efekcie zamierania roślin. Warto wyściółkować glebę np. korą sosnową, co pomoże utrzymać odpowiednią wilgotność. Latem niedawno posadzone tuje w przepuszczalnej glebie(!) należy podlewać nawet codziennie (podczas upałów) - oczywiście rano lub wieczorem.

Nawozy organiczne oraz mineralne stosujemy zawsze z umiarem. Przenawożenie, szczególnie drzewek przesuszonych, może być fatalne w skutkach! Jeżeli gleba, w której rosną ma wyższe pH - użyjmy nawozu z żelazem, jeżeli bardziej zasadowe - z magnezem. Oba pierwiastki wydatnie wpływają na zdrowie i urodę roślin. Nawozy azotowe podawajmy najpóźniej do połowy lipca!

Suche i przesuszone pędy należy usuwać, podobnie jak wszelkie porażone przez patogeny, a po zaobserwowaniu pierwszych objawów infekcji grzybowej najlepiej spryskać i podlać drzewko oraz rośliny z nim sąsiadujące odpowiednim preparatem. 

Tuje wymagające cięcia formujemy od przełomu marca i kwietnia, gdy minie ryzyko większych przymrozków. Wiosną można skracać zarówno wierzchołki, jak i gałązki nawet o połowę, w czerwcu- młode gałązki o max 2/3 długości, zaś najpóźniej do połowy sierpnia możemy przystrzyc nasze żywotniki najwyżej o 1 cm. Aby cieszyć się bujnym zwartym żywopłoty sadzimy tuje w rozstawie 60-70 cm. Można to robić przez cały sezon od marca/kwietnia po późną jesień.

W ofercie szkółki tuje na każdą kieszeń, w różnych rozmiarach i odmianach, a do każdej dokładamy nasz uśmiech! Możliwość transportu! Zapraszamy!

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: