niedziela, 27 lipca 2008

jałowiec pośredni 'Gold Star'

Gwiazdą dzisiejszej notki jest jałowiec pośredni (Juniperus media) 'Gold Star'! Z tego jałowca to prawdziwa "złota gwiazda"- jak wskazuje nazwa i jak widać na załączonej fotografii, wybarwienie ma intensywnie żółte, złote, zaś jego gęste i liczne pędy rozchodzą się promieniście w koło.
jałowiec pośredni - juniperus media Gold Star
Jałowiec pośredni (Juniperus media) 'Gold Star'
Jest to jałowiec dosyć kompaktowy, przy corocznym, lekkim cięciu utrzymamy jego wielkość w granicach 0,5 m. Swobodnie rosnący kilka lat dorośnie do ok. 1 m wysokości.

Dla zdrowego wzrostu potrzebuje stanowiska słonecznego. W cieniu jego wybarwienie straci intensywność. Gleby przeciętne, krzew niewymagający, rośnie nawet na glebie słabej, piaszczystej. Dobrze znosi klimat miejski.

Cennik: Iglaste

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Prosze o podpowiedż - co posadzić cos wyższego w najblizszym sąsiedztwie tego jałowca i czy są tego typu jałowca formy pienne .
Serdeczności
Nutka

Eryk Stus pisze...

może jałowiec pospolity (communis)'Gold Cone' - zwarta kolumna, o żółtym wybarwieniu. Dorasta do 2 m. Albo podobna odmiana 'Suecica Aurea' - kolumna rozszerzająca się nieco środkiem. Rośnie dwa razy wyżej, ale można ją ciąć na pożądaną wysokość. Te odmiany są dosyć podobne, przynajmniej z wybarwienia do 'Gold Stara'.
A co do grupy z 'Gold Starem' to proszę sadzić, co Pani gust podpowiada - byle krzewy w przyszłości wzajemnie się nie zarosły.

Anonimowy pisze...

Ile lat trzeba czekać, aby dorósł do dwóch metrów?

Eryk Stus pisze...

Gold Cone pewnie całe życie ;) hehe kilkanaście lat murowane- mój najstarszy egzemplarz osiągnął dopiero ok. 90 cm, a ma już z 10 lat.