niedziela, 6 czerwca 2010

niepospolity żywopłot z grabu pospolitego (i nie tylko...)

W naszej szkółce w 2020 r. kupisz sadzonki grabu w super cenie - 5 zł/szt., ok. 70 cm (w doniczce 1l) - dostępne
Grab pospolity (Carpinus betuls) to doskonały materiał na duży, lub nawet bardzo duży żywopłot. Klasyczna ściana żywopłotu liściastego z grabu zachwyca swym dostojeństwem. Z grabu możemy także uformować alejkę ze sklepieniem lub niebanalny portal prowadzący do ogrodu lub do jego dalszej części. Przy odrobinie cierpliwości i fantazji - również przeróżne rzeźby, figury geometryczne a nawet drzewka bonsai.
grab pospolity carpinus betulus szkółka STUS
Grab pospolity (Carpinus betulus)


Ten żywopłot grabowy rośnie przy drodze prowadzącej wzdłuż naszej szkółki. Jako ciekawostkę napiszę, iż na mnie niesamowite wrażenie robi przejazd wieczorem lub w nocy wzdłuż takiego żywopłotu - w świetle reflektorów prezentuje się niezwykle tajemniczo i dostojnie!
grab pospolity carpinus betulus szkółka STUS
Liście grabu pospolitego


Dzięki corocznemu cięciu żywopłot zachowuje swoją formę. Na tak okazałą ścianę jak na pierwszym zdjęciu, nie będziemy musieli długo czekać, gdyż kilkuletnie sadzonki jakie sprzedajemy, rosną po około 40 cm rocznie.

Cięcie powoduje mocne pobudzenie krzewienia się. Nawet od samego dołu żywopłot będzie pełny, jeśli go przytniemy po sadzeniu. Sadzonki mogą być zupełnie nierozkrzewione. Cala masa pąków zapasowych tylko czeka na to, byśmy dali im szansę ;)
Przykładowe zastosowanie grabu pospolitego

Sadząc żywopłot z grabu, na metr bieżący potrzebujemy trzy (do pięciu), minimalnie dwie sadzonki. Jeśli zależy nam na szybkim efekcie i dużej gęstości żywopłotu, rośliny sadzimy w szachownicę w dwóch rzędach w rozstawie 30x30 cm. Z czasem uzyskamy ścianę nie do przebycia!
Kolumny z grabu pospolitego

W naszej szkółce w 2020 r. kupisz sadzonki grabu w super cenie - ok.70 cm 5 zł/szt. (w doniczce 1l) - dostępne
Grab rosnący swobodnie jest pięknym, rodzimym drzewem. Dowiedz się więcej o jego cechach.

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam serdecznie panie Eryku!
W zeszłym roku kupiłem u Pana kilkanaście sadzonek graba pospolitego na żywopłot. Proszę napisać, jak często i w jakich okresach (wiosna, jesień, czy to jest obojętne dla drzewka) należy przycinać drzewka i na jaką wysokość, żeby dobrze się rozrastały i ładnie pięły się do góry.
Pozdrawiam!
Marek z Oświęcimia

Eryk Stus pisze...

Miło widzieć, że tak mili klienci pamiętają i zaglądają na stronę szkółki :)

Co do graba, ja ograniczam się do jednego cięcia w roku, przeważnie w wakacje, jak sadzonki solidnie podrosną.

Pozdrawiam całą rodzinkę!

AlicyaLK pisze...

Czy sprzedawane przez Państwa sadzonki graba będą się nadawały do formowania espaliera? Prowadzą Państwo sprzedaż wysyłkową? Nie znalazłam takiej informacji na stronie, ale być może nie zauważyłam. Z góry dziękuję za informację.

Eryk Stus pisze...

Jak najbardziej nadaje się. W przypadku graba niestety nie prowadzimy wysyłki...