poniedziałek, 26 marca 2018

Berberys Thunberga 'Green Carpet', 'Red Carpet' - okrywowe berberysy Thunberga

W tym wpisie znajdziesz rośliny:
-Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Green Carpet'
-Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Red Carpet'

Berberysy to rośliny lubiące wyzwania. Urosną na jałowej, kamienistej, byle nie podmokłej glebie, nie straszny im mróz czy susza. My przedstawiamy nietypowe odmiany tego niezwykłego krzewu – berberysy Thunberga (berberis thunbergii) 'Red Carpet' oraz 'Green Carpet'.

Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Te płożące odmiany osiągają około metra średnicy oraz do 50 cm wysokości, świetnie znoszą cięcie nadające im pożądany kształt, ale pozostawione swobodnie prezentują się równie znakomicie, tworząc – jak nazwa wskazuje – efektowny dywan uroczych okrągłych liści.

Berberys Thunberga 'Green Carpet'

Ciekawostką jest zróżnicowana wielkość liści na roślinie – od maleńkich pereł po okrągłe „pięćdziesięciogroszówki”. Różnią się również barwą, szczególnie odmiana 'Red Carpet' posiada listowie bordowe i ciemnozielone jednocześnie.

Berberys Thunberga 'Green Carpet'
Wcześnie kwitnące berberysy zapewniają pożytek pszczeli już od maja, a ich drobniutkie złocistożółte, dzbanuszkowate kwiatki są chętnie odwiedzane przez owady. Latem krzewy zdobią setki drobnych czerwonych owoców (zostają na roślinie nawet do połowy zimy w zależności od ptasich apetytów), a przebarwione na pomarańczowo i na szkarłat liście berberysów utrzymują się często aż do listopada!

Berberys Thunberga 'Red Carpet'

Obie odmiany świetnie nadają się do pojemników, nasadzeń w grupach, obsadzania skarp, jako roślina okrywowa. Kolorowe koleżanki np. tawuła japońska 'Golden Princess' lub 'Goldflame', karłowe krzewuszki dodadzą mu fantazji oraz stworzą grupę pięknie przebarwiającą się jesienią zaś z kosodrzewiną zostanie mistrzem stonowanej elegancji.

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: