niedziela, 7 marca 2021

Różaneczniki - VIP (Very Important Plant) w ogrodzie

Różaneczniki to najpopularniejsze krzewy kwasolubne. Chociaż mają spore wymagania, warto mieć je w ogrodzie, którego ozdobą będą przez cały sezon. To niezastąpiony element założeń w stylu japońskim oraz ogrodów o charakterze leśnym. Pięknie wyglądają zarówno posadzone pojedynczo, jak i w grupach oraz w towarzystwie pierisów, hortensji, azalii czy wrzosów. To podstawowe kwitnące krzewy polecane na ocienione stanowiska

Różanecznik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego
Różanecznik w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego

Kluczem do sukcesu w uprawie rododendronów jest odpowiednio przygotowana gleba. Najważniejsze jest kwaśne podłoże (pH 4-5,5) o dużej zawartości próchnicy i przepuszczalne. Płytki system korzeniowy tych roślin nie toleruje zarówno przesuszania, jak i stojącej wody. Jeżeli w naszym ogrodzie jest ziemia ciężka i gliniasta, należy wybrać spory dół (na dno którego należy wsypać drenaż) i wypełnić go gotowym podłożem do rododendronów lub iglaków lub mieszanką kwaśnego torfu, piasku, kory sosnowej, próchniczej ziemi. W wielu przypadkach, dla ich zdrowego wzrostu, musimy posadzić różaneczniki w usypanych górkach, ponad gruntem.

Aby zapobiec rozwojowi chwastów i ograniczyć parowanie, a także ochronić korzenie przed mrozem wokół krzewów warto wyłożyć warstwę ściółki – zrębków, kory sosnowej. System korzeniowy różaneczników jest płytki i nie czerpie wody z głębszych warstw gleby, dlatego konieczne jest ich częste podlewanie w czasie suszy. Pamiętajmy o tym również zimą, gdyż rośliny w słoneczne mroźne dni silnie transpirują, co może doprowadzić do suszy fizjologicznej.

Różanecznik

Różaneczniki lubią stanowiska zaciszne, częściowo ocienione, osłonięte od wysuszających wiatrów. Młode rośliny w pierwszych latach uprawy dobrze jest zabezpieczyć na zimę agrowłókniną lub stroiszem z gałęzi świerka. Nawozimy je nawozem dedykowanym do kwasolubnych roślin kwitnących, a cięcie ograniczamy do minimum - jeżeli musimy, najlepiej ciąć różaneczniki po kwitnieniu. Pamiętajmy o wyłamywaniu przekwitłych kwiatostanów, co przyspieszy wypuszczanie nowych pędów. 

Różanecznik

W naszej ofercie znajdują się pięknie rozkrzewione krzewy w szerokiej palecie kolorów i różnorodnym wzroście. Polecamy m.in.:  kompaktowy, płomienistoczerwony ‘Scarlet Wander’, osiągający metr średnicy ‘Eruption’, czarujący dużym ciemnoróżowym kwiatem z białym środkiem, rubinowoczerwony ‘Andantino’ o ogromnych kwiatach. Atutem oferowanych przez naszą szkółkę odmian jest również wysoka, sprawdzona w warunkach polowych mrozoodporność! Zapraszamy!

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: