wtorek, 30 marca 2021

Magnolie

Kwitnące w ogrodach magnolie są ostatecznym dowodem na nadejście długo oczekiwanej wiosny. Są one najprawdopodobniej pierwszymi roślinami kwiatowymi, które pojawiły się na Ziemi, a ich historia liczy już kilkadziesiąt milionów lat. Co powinniśmy wiedzieć o tych niezwykłych drzewach, kwitnących przed rozwojem liści, jak o nie dbać, czyje towarzystwo lubią - o tym na naszym blogu.

Kwitnące magnolie

Wbrew wielu opiniom uprawa magnolii nie jest trudna – kluczem do powodzenia jest odpowiednie stanowisko, zaciszne, osłonięte od zimowych wiatrów, słoneczne ewentualnie półcieniste. Gleba dla niej powinna być przepuszczalna, próchnicza, lekko kwaśna. Nie toleruje ciężkich gliniastych stanowisk ze stojącą zimą wodą. Magnolie nie lubią przesadzania, ich system korzeniowy jest płytki – stąd konieczność ściółkowania roślin, aby ochronić je przed przemarzaniem i przesychaniem, a korzenie są kruche i podatne na uszkodzenia.
Młode rośliny zabezpieczamy przed przemarznięciem owijając agrowłókniną oraz usypując kopczyk z torfu lub kory na wysokość około 30 cm. Pamiętajmy, aby nie przesadzać z nawożeniem azotem- zbyt obfite lub późne nawożenie może sprzyjać przemarzaniu. Od lipca do września stosujmy wyłącznie nawozy bogate w fosfor i potas, które pomogą magnoliom zawiązać pąki kwiatowe na następny sezon i przygotować się do zimy.

Kwitnąca magnolia

A co posadzić obok takiej piękności, jeżeli nie planujemy, aby rosła jako soliter? Najlepiej rośliny o podobnych preferencjach – różaneczniki, azalie, wrzosy i wrzośce, kiścienie i wawrzynki oraz runianki. 

W naszej szkółce znajdziecie Państwo różne, specjalnie przez nas wybrane odmiany. 
*Magnolia 'Susan' – jej niewątpliwą zaletą jest stosunkowo późne kwitnienie, a przez to jest odporna na wiosenne przymrozki. Szybko wchodzi w okres kwitnienia, ma zwarty i regularny pokrój . Dorasta do około 3 metrów średnicy. Jest mieszańcem odmiany 'Nigra'. 
*Magnolia 'Nigra' – jest jedną z najciemniejszych odmian, choć zabarwienie kwiatów jest zmienne w zależności od egzemplarza. Średnica kwiatów dochodzi nawet do 12 cm, a krzew osiąga rozmiar około 3 m. 
*Magnolia 'Oriental Night' – jedna z cenniejszych magnolii, kwiaty o kształcie tulipanów, o bardzo ciekawej nasyconej barwie – fioletowopurpurowe, z czasem jaśniejące. To magnolia o najsilniejszym zapachu – słodkim, lekko korzennym – doprawdy orientalnym! Dorasta do około 2,5m. 
*Magnolia 'Little Geisha' - to filigranowa magnolia, która dorasta po około 10 latach do zaledwie 2 metrów wysokości i osiąga metr średnicy. Jest świetną propozycją do małych ogrodów. Często powtarza kwitnienie w sierpniu/wrześniu. 

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

1 komentarz:

Karol pisze...

Magnolie to przepiękne kwiaty. W sumie jedne z moich ulubionych! ;)