poniedziałek, 10 stycznia 2022

Kalina bodnantska 'Charles Lamont'

Może się wydawać, że zimą wszystkie rośliny śpią, oczekując na lepszą aurę. Są jednak wyjątki i to one, przywołując nasze oczy zimowym kwitnieniem, stają się forpocztą wiosny w ogrodach. Kalina bodnantska pierwsze ciemnoróżowe pąki otwiera już w listopadzie/grudniu, będąc jednym z niewielu o tej porze pożytków pszczelich. Niezbyt ostra aura sprawia, że może kwitnąć również w styczniu i lutym, aby również na przedwiośniu rozwinąć kolejne różowe, zniewalające marcepanowo-waniliowym zapachem kwiaty.


Nie ma właściwie żadnych specjalnych wymagań - rośnie bezproblemowo na większości stanowisk, również w wilgotnej glebie. Najbardziej obficie kwitnie w słońcu oraz lekkim półcieniu, a jesienią zaskakuje intensywną czerwienią przebarwiających się liści. Krzew dorasta do około 2m, wytwarza z czasem lekkie, nieinwazyjne rozłogi. Początkowo ma pokrój wyprostowany, aby z czasem malowniczo przewieszać swe pędy w łagodne łuki. Bardzo dobrze znosi ewentualne odmładzanie, gdyż świetnie regeneruje się nawet po wycięciu starszych pędów. 

Polecamy sadzić kalinę bodnantską w towarzystwie dereni np. 'Elegantissima', oczarów, forsycji np. 'Kumson', ciemierników, miodunek oraz wiosennych kwiatów cebulowych. Wspaniałe kompozycje stworzy również z hortensjami bukietowymi oraz drzewiastymi, klonami palmowymi oraz iglakami np. cisami czy tujami szmaragdowymi. Oczywiście - piękne egzemplarze kaliny bodnantskiej 'Charles Lamont', najpiękniejszej wg nas odmiany, czekają na Państwa w naszej szkółce.

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: