środa, 12 stycznia 2022

Jaśmin nagokwiatowy

Niedawno przedstawiliśmy Państwu kalinę bodnantską, a kolejną ciekawostką, której nie straszna zimowa szarość jest jaśmin nagokwiatowy. W Chinach nazywa się go "kwiatem, który wita wiosnę". Kwitnie również bardzo nietypowo, gdyż nawet w styczniu i lutym, a jego żółte, gwiazdkowate kwiaty pachną wręcz urzekająco... Po przekwitnięciu, wiosną, na soczyście zielonych pędach pojawiają się niewielkie, potrójne listki.
Jaśmin nagokwiatowy

Jest bardzo łatwy w uprawie i odporny na szkodniki, sporadycznie wiosną mogą zaatakować go mszyce.
Lubi słońce i zaciszne miejsca przy murkach ogrodowych lub elewacji, gdzie może wspinać się po kratkach lub pergolach, ale świetnie sprawdza się również na skarpach, jako roślina okrywowa, tworząc ażurowe, warstwowe poduchy. Najlepiej rośnie w glebie próchniczej o neutralnym pH, warto jesienią ściółkować go kompostem, który poprawia strukturę gleby, jednocześnie dostarczając składników odżywczych.
Co kilka lat warto odmłodzić jaśminy nagokwiatowe, wycinając najstarsze szaro-brązowe pędy. Zabieg ten wykonujemy po kwitnieniu. W mroźne i wietrzne styczniowe/lutowe dni warto od czasu do czasu podlać jaśminy oraz inne rośliny zimozielone, chroniąc je w ten sposób przed suszą fizjologiczną.

W naszej ofercie znajdą Państwo sadzonki tego wciąż mało rozpowszechnionego w ogrodach uroczego pnącza.
Zapraszamy od wiosny- po jak zwykle dorodne egzemplarze w dobrej cenie! 

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: