niedziela, 23 stycznia 2022

Aktinidia - mini kiwi

Nawet na małej działce warto znaleźć dla nich miejsce. Są nie tylko wyjątkowo pyszne, ale również bardzo zdrowe! Zawierają ponad 20 związków o działaniu prozdrowotnym w tym m.in. witaminy, polifenole, kwas foliowy, karotenoidy i inne, co czyni je jednymi z najbardziej odżywczych owoców na świecie! Aktinidia, czyli "mini kiwi" - nie trzeba obierać ich ze skórki, nie mają twardych pestek, a w ich bogatym smaku można się zakochać. Przypomina on smak owoców tropikalnych, a w zależności od odmiany wyczuwa się nuty agrestu, truskawek, bananów czy nawet śliwek!

Aktinidia nie ma specjalnie wygórowanych wymagań lecz ze względu na częste w naszym klimacie, a niekorzystnie wpływające na zawiązywanie owoców wiosenne przymrozki, warto posadzić ją w miejscu osłoniętym. Gleba może być całkiem przeciętna, choć wzbogacenie jej np. kompostem na pewno spodoba się naszej aktinidii. Odczyn koniecznie lekko kwaśny - pH 5,5-6,5. Ważne aby unikać sadzenia mini kiwi w miejscach, gdzie stagnuje woda z opadów. Jest to dla krzewów zabójcze, gdyż korzenie porażają wówczas grzyby powodujące ich zamieranie. Osłonięte, słoneczne stanowisko, przepuszczalna gleba oraz podpory, po których rośliny będą mogły się wspinać to gwarancja sukcesu w uprawie.

Aktinidia 'Issai' - owoce

Oferowane w naszej szkółce odmiany 'Issai' oraz 'Dr Szymanowski' należą do roślin samopylnych, czyli nie potrzebują zapylacza, aby obficie owocować. Aby jednak jeszcze bardziej podnieść efektywność oraz zapewnić regularne plony można posadzić w pobliżu męską odmianę np. 'Adam'. Aktinidie rosną dość silnie, więc konieczne jest ich regularne cięcie. Warto zrobić to późną jesienią, gdy opadną już liście lub najpóźniej do około połowy lutego. Wycinamy wówczas pędy, które wcześniej owocowały, chore, mocno poskręcane. Cięcie letnie z kolei polega na regularnym skracaniu tzw. latorośli, co wpływa korzystnie na doświetlenie dojrzewających owoców, a tym samym na ich smak oraz walory zdrowotne.
Aktinidia 'Dr Szymanowski' - pstre liście

W pierwszym roku po posadzeniu najlepiej pozwolić mini kiwi na swobodny wzrost, bez nawożenia go i bez przycinania. Roślina buduje wówczas silny system korzeniowy, a w kolejnym roku wypuści silne pędy, które staną się ważnym elementem struktury krzewu. Nawozy najlepiej zastąpić materią organiczną, młode rośliny warto również ściółkować. Dopiero ciut starsze kiwi można nawozić mineralnie od końca marca. Aktinidia nie jest zbyt często atakowana przez szkodniki, jednak mszyce czy przędziorki mogą przenosić się na nią z innych roślin ogrodowych. Warto więc obserwować krzewy i w razie potrzeby reagować, najlepiej stosując środki ekologicznej ochrony roślin.

Zapraszamy po piękne egzemplarze aktinidii ostrolistnej 'Issai' o błyszczących, skórzastych liściach, witalnej i odpornej, dorastającej nawet do 4 metrów oraz 'Dr Szymanowski' - odmiany pstrolistnej, która czaruje kolorowymi różowymi i białymi plamami na zielonych, dość dużych liściach. W ograniczonej ilości również inne odmiany, w tym również o czerwonych owocach. Zapraszamy!

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: