sobota, 22 marca 2008

szczepione rarytasy

W ogrodzie pełnią rolę taką, jak deser do obiadu. Można się bez niego obyć, ale dlaczego odmawiać sobie małych przyjemności? Szczepione formy drzew i krzewów ozdobnych zaskakują nietypowymi kształtami, niespotykanymi w przyrodzie formami. Trzmielina, krzewuszka, wierzba japońska 'Hakuro Nishiki', irga 'Coral beauty', modrzew płaczący, wszystkie na wysokiej "nodze". Do tego wspaniałe magnolie w kilku kolorach i klony w paru odmianach.


Trzeba jednak uważać! Od nadmiaru "deserków" w ogrodzie zaboli nas głowa i to nie tylko z powodu ich ceny. Jak to w życiu obowiązuje zasada umiaru, inaczej z ogrodu zrobimy pstrokatą kolekcję, dobrą przy szkółce, a nie na ogród wypoczynkowy.

piątek, 29 lutego 2008

nowa pocztówka

"Szczęśliwe chwile" to nazwa nowej serii pocztówek reklamowych naszej szkółki. Właśnie ukazała się pierwsza z nich, zdobiona grafiką zatytułowaną "Art of Flying", autorstwa Kamili Stankiewicz. Pocztówkę najłatwiej dostać robiąc u nas zakupy ;) Znajdą ją też czytelnicy poczytnego miesięcznika "Nowiny Andrychowskie", wydanie z marca.

Pocztówka STUS
Ogród powinien być dla nas miejscem wytchnienia, enklawą spokoju i miejscem kontaktu z naturą. W ogrodzie możemy znaleźć zatraconą harmonię ze światem przyrody, a nasze dzieci mają szansę przeżyć w nim najwspanialsze chwile dzieciństwa, na zabawach i swawolach na zielonej trawie wśród krzewów, czy wspinając się po drzewach.

Seria "Szczęśliwe chwile" ukazuje takie właśnie kolorowe momenty naszego życia, do których często wracamy myślą, zwłaszcza w zimowej porze.

środa, 27 lutego 2008

nowy, prosty adres bloga

Mam dla Państwa nowy, prosty do zapamiętania adres :o)

www.ogrodniczyblog.pl

Zapraszam do częstych odwiedzin na blogu i mam nadzieję, że lektura okazuje się przydatna.

piątek, 22 lutego 2008

od marca ruszamy

Jeszcze tylko kilka dni dzieli nas od rozpoczęcia sezonu wiosennego w szkółce. Pracy nie braknie, na przesadzenie czeka kilkadziesiąt tysięcy sadzonek krzewów iglastych i liściastych, które teraz spokojnie spędzają zimę pod namiotami foliowymi. Część trafi do większych doniczek, część do zagonów gruntowych, gdzie po kilku kolejnych latach pielęgnacji osiągnie wymiary handlowe.

Tradycyjnie też od marca startujemy ze sprzedażą krzewów ozdobnych oraz zalesieniowych. Teraz właśnie będzie bardzo dobry czas na przesadzanie roślin z gruntu - w którym uprawiamy większe egzemplarze. Po szczegółową ofertę zapraszam do cennika.

Szkółka otwarta od świtu do zmierzchu, w niedziele i święta nie prowadzimy sprzedaży (możliwe jest jednak zwiedzanie ogrodu pokazowego przy szkółce).


Serdecznie zapraszam!

niedziela, 10 lutego 2008

szkółka z kosmosu

Co prawda jeszcze nie zobaczymy pojedynczego krzewu w doniczce, ale jakość zdjęcia satelitarnego i tak budzi zdziwienie.
W centrum zdjęcia nasza szkółka, czyli obecnie ok. 5 ha krzewów w gruncie i w doniczkach.
Jest w czym wybierać - to widać, nawet z kosmosu :-)
Szkółka Stus
Kliknij zdjęcie, żeby powiększyć
Zdjęcie satelitarne © TECHMEX S.A. , wszelkie prawa zastrzeżone - www.geoserwer.pl

wtorek, 15 stycznia 2008

późnojesienny siew trawy

Tak wygląda wysiana w połowie października trawa. Wygląda na to, że pod cienką warstwą śniegu, który niedawno u nas stopniał, miała się całkiem dobrze i co więcej na pewno nieco pod taką "pierzynką" podrosła. Na wiosnę koniecznie będzie trzeba zaprawić ją torfem ogrodniczym i lekko przewalcować.Ten powstający dopiero trawnik jest częścią ogrodu przy szkółce. Termin wysiewu nasion trawy może nie był zbyt fortunny, z braku czasu w sezonie, jak jednak widać na załączonej fotografii, trawa wzeszła. Liczę jednak na to, że zima przypomni sobie o nas i przykryje ją białym puchem.

piątek, 11 stycznia 2008

spotkanie bażantów

Prawdziwe spotkanie gentelmenów! Siedem bażancich kogutów bawiło dzisiaj rano na skraju naszego trawnika. Kury miały pewnie własne, w innej części szkółki :)
Bażanty cieszą się naszymi szczególnymi względami. W czasie zimy, zwłaszcza śnieżnej dokarmiamy je. Mają one też u nas wiele spokojnych zakątków, w których mogą się schronić i poszukiwać pożywienia. Brzegi przebiegającego przez szkółkę strumyka porośnięte są drzewami i krzewami. Wzdłuż pobliskiej drogi pozostawiliśmy pas zarośli, którym niezauważone przemykają z pobliskich łąk. Zresztą cała szkółka gruntowa jest ich spokojnym domem.

niedziela, 23 grudnia 2007

Wesołych Świąt!

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wielu radosnych chwil
w nadchodzącym 2008 roku!
--- życzą Sylwia Eryk i Oleńka ---

grafika dla Ogrodniczy Blog (c) Kamila Stankiewicz

sobota, 22 grudnia 2007

piątek, 21 grudnia 2007

jak przechowywać choinki cięte

Drzewko osadzamy w szczelnym pojemniku z piaskiem (może to być wiaderko plastikowe bądź donica bez otworów) i zalewamy regularnie, w miarę ubytku powodowanego parowaniem, wodą. Na rynku dostępne są też specjalne stojaki ze śrubami do mocowania pnia i z pojemnikiem na wodę w dolnej części, w której go zanurzamy. Najlepiej, jeśli drzewko do godziny czasu od ścięcia trafi do wody- nie zaczopują się wtedy jeszcze kanały przewodzące wodę.

Zakup ciętych choinek na tygodnie przed świętami jest bardzo ryzykowny. Nie mamy wiedzy, kiedy drzewko naprawdę zostało ścięte, z jak daleka jechało i czy po wniesieniu do domu nie uschnie szybko!

W naszej szkółce choinkę ciętą ścinamy dopiero przy odbiorze!


A gdyby ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy cięte choinki są ekologiczne, polecam artykuł:
ekologiczna choinka

czwartek, 20 grudnia 2007

jak przechowywać choinki w donicach

Choinka w donicy to nie tylko wygoda - nie trzeba nic kombinować ze stojakiem. Choinka stoi sama tam, gdzie ją ustawimy. Choinka w donicy to też nadzieja na ładne drzewko przed domem w nowym roku. Nie ważne, czy chcemy choinkę wysadzić w ogrodzie, czy przechowywać ją nadal w donicy - musimy spełnić kilka warunków, aby nasze drzewo przetrwało okres, w którym gościmy je pod dachem.

Pierwsza sprawa leży w całości w moich rękach. Od tego, jak dużą bryłę korzeniową uda mi się wykopać, zależy szansa na przyjęcie się na nowym miejscu. Bryła jednak musi się zmieścić do doniczki, a to powoduje konieczność większego jej przycięcia, niż ma to miejsce przy standardowym przesadzaniu roślin.

Unikamy szoku temperaturowego - nie wnosimy drzewka bezpośrednio z mroźnego dworu, do gorącego salonu. Po drodze kilkanaście godzin przechowujemy je w pomieszczeniu o przejściowej temperaturze.

W domu napełniamy podstawkę wodą, zalewamy bryłę korzeniową. Drzewko w pomieszczeniu można przechowywać do miesiąca.

Po tym okresie choinka albo trafia do nieogrzewanego pomieszczenia i tam oczekuje aż do wiosny, albo po ok. tygodniowym w nim pobycie zostaje przeniesiona na zewnątrz, w miejsce osłonięte przed wiatrem. Nie zapominamy o utrzymaniu umiarkowanej wilgoci w doniczce do momentu wysadzenia!

Niektórzy z naszych wiernych klientów mają już w ogrodach całkiem spory lasek, złożony z naszych choinek.


środa, 19 grudnia 2007

nasze reklamy

Reklama naszej szkółki pojawi się w nowej edycji Planu Powiatów oświęcimskiego, suskiego i wadowickiego wydawnictwa Geoplan. Aktualna mapa zawiśnie w wielu firmach i instytucjach jeszcze w tym roku, przynosząc nam, mam nadzieję, zwiększenie rozpoznawalności naszej marki, oraz przyczyni się do powiększenia grupy naszych klientów.


W 2008 roku zamieszczamy też reklamę w Kalendarzu Powiatowym, już kolejny rok z rzędu.


Jeśli są państwo zainteresowani bezpłatnym otrzymaniem kalendarza, proszę o telefon lub zapraszam bezpośrednio do nas. Kalendarz wyróżnia się bardzo ładną szatą graficzną.

niedziela, 11 listopada 2007

choinki z naszej plantacji

15.12.2007 r. - od dnia dzisiejszego dysponujemy już tylko choinkami ciętymi. Zapraszam!

W tym sezonie czeka na Państwa trzysta choinek świątecznych, głównie w donicach (piękne, gęste, regularne świerki srebrne), ale i cięte po wyborze świerki zielone, o miękkich igiełkach i niepowtarzalnym zapachu.

Wszystkie choinki doniczkowane przygotowałem osobiście, wszystkie mają dobrze wykopane bryły korzeniowe, tak więc mogą zostać posadzone na wiosnę w ogrodzie.

Choinki w donicach 20 l. mają od jednego do 1,7 m wysokości. Cięte od 1 do 4 m.


Nie prowadzimy sprzedaży hurtowej - tylko detal.

czwartek, 1 listopada 2007

Dzień dobry! Jestem Oleńka!

Dzisiaj rano przyszłam na świat. Byłam już tak bardzo ciekawa, jak wygląda mamusia i tatuś, że nie mogłam dłużej czekać! Zresztą w brzuszku mamusi było już trochę ciasno...

sobota, 27 października 2007

poczytaj przed zimą

Wciąż trwa jesień, i chociaż w naszej okolicy spadł już był niedawno pierwszy śnieg, nie ustają jeszcze prace ogrodnicze.