czwartek, 3 maja 2007

berberys ottawski 'Superba'

W Pełni kwitnienia jest obecnie berberys ottawski (berberis ottawiensis) 'Superba'.

berberys ottawski Superba
Berberys ottawski 'superba'
Kwiaty - żółte dzbaneczki, podczepione są pod wygięte łukowato długie pędy. Jeśli po kwitnieniu przytniemy go mocno, krzew zagęści się i do jesieni zdąży wyrosnąć dużo młodych gałązek. Ten berberys polecany jest na cięte lub swobodnie rosnące szpalery - żywopłoty do maksymalnie 2-3 m wysokości i podobnej szerokości. Poprzez cięcie można jednak swobodnie dostosować jego wymiary, w tym mocno je ograniczyć.


Dzięki ostrym kolcom jest nie do przebycia, więc może stanowić ozdobne, dyskretne i bardzo skuteczne, bierne zabezpieczenie terenu. Jesienią i zimą dodatkowo zdobią go utrzymujące się długo czerwone owoce.

2 komentarze:

monika pisze...

Dzien dobry.
Prosze o pomoc moj piekny berberys ottawski w tym roku ma na lisciach bialy nalot a liscie usychaja i opadaja co mam robic? Z gory dziekuje Monika.

Eryk Stus pisze...

Witam serdecznie,
ten biały nalot to "mączniak prawdziwy" - choroba grzybowa... Do typowej profilaktyki należy podlewanie roślin bez zwilżania liści i zwalczanie chwastów (z których choroba przeskakuje na inne rośliny ozdobne).

Teraz można krzewy opryskać preparatem Bioczos BR, lub Score 250 EC. Są podobno również preparaty na mączniaka w sprayu - w sam raz na jedną, dwie rośliny.

Pozdrawiam!
ES