piątek, 6 kwietnia 2018

Berberys Thunberga 'Kelleris' i 'Harlequin' - różnobarwne bliźniaki

Są dwie odmiany berberysu, obok których nikt z odwiedzających szkółkę nie przechodzi obojętnie. To berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Kelleris' oraz jego brat 'Harlequin' . Oba świetnie radzą sobie na ubogich glebach i w pełnym słońcu, jednak najlepiej prezentują swe barwne liście w delikatnym półcieniu. Jak każdy berberys są całkowicie odporne na mróz, suszę, zanieczyszczenia powietrza i świetnie znosi cięcie formujące. Najczęściej bywają przycinane do wysokości 0,5 – 1m, a w warunkach naturalnych dorastają do około 1,5m wysokości oraz osiągają podobną szerokość.

Berberys Thunberga 'Kelleris'

Odmiana 'Kelleris' to odmiana o soczyście zielonych okrągłych listkach upstrzonych mocno białymi plamkami z bardzo delikatną, subtelną nutką czerwieni. Jasnozielone liście uroczo kontrastują z czerwienią młodych pędów, a żółte, drobne kwiaty u obu odmian pojawiają się już w maju u radości okolicznych pszczół.

Berberys Thunberga 'Harlequin'

Berberys Thunberga 'Harlequin' ma liście purpurowo- różowe z charakterystycznym srebrnym, białym i różowym nakrapianiem, a cały krzew z daleka wydaje się być lekko różowy.

Czy wiecie Państwo, że właśnie berberysy są krzewami, które jako jedne z pierwszych wypuszczają wiosną liście?

Obydwa bywają wykorzystywane na żywopłoty oraz do kompozycji z innymi krzewami np. złotymi tawułami, jaśminowcem 'Aurea', a uzupełnieniem mogą być srebrne iglaki np. jałowiec 'Blue Star' lub 'Blue Carpet' oraz cyprysiki groszkowe, trawy i kuliste odmiany berberysów np. 'Kobold' czy świerki kłujące. Na tle żywopłotu z cisów lub tui takie nasadzenie będzie atrakcyjne przez cały sezon i niewymagające pielęgnacji. Z różami rabatowymi w odcieniach różu, czerwieni czy kremowych będą zachwycać latem.

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: