niedziela, 26 czerwca 2011

Tawuła japońska (spiraea japonica) 'Golden Princess'

Z roku na rok ta złocista tawuła zyskuje na popularności, w tym roku doszło nawet do tego, że zabrakło jej w okolicznych szkółkach. Na szczęście wiosenne braki to już przeszłość, dostępne są już u nas w sprzedaży ładnie rozkrzewione krzewy, które podrosły.
Tawuła japońska (spiraea japonica) 'Golden Princess'
'Golden Princess' dorasta do ok. pół metra wysokości, w pokroju jest zaokrąglona, bardzo gęsta. Kwitnie na różowo od połowy czerwca, do pierwszych dni lipca. Po kwitnieniu dobrze jest przyciąć przekwitłe kwiatostany, spowoduje to wytworzenie przyrostu świeżych gałązek i liści. Zasadnicze cięcie dobrze jest przeprowadzić w kwietniu, przed ruszeniem wegetacji. Tniemy ją mocno, obcinając nawet połowę wysokości pędów.

Przycięta po kwitnieniu na "jerzyka" tawuła zachowa ładny pokrój
Polecam sadzić tą tawułę na stanowisku słonecznym, w cieniu może chorować na mączniaka - biały nalot na liściach, obniżający jej wartość dekoracyjną i wymagający oprysków. Co do gruntu jest niewymagająca.

Dobrze wygląda w nasadzeniach po kilka sztuk, rozjaśniając grupy z iglakami. Doskonała na obwódki i wzdłuż ścieżek, przy parkingach itp.:

Tawuła japońska (spiraea japonica) 'Golden Princess'
Sprawdź aktualne ceny: Cennik

3 komentarze:

Greg pisze...

Także polecam, jest znakomita !!! Z pewnością rozjaśni nie jeden zakątek w ogrodzie :)

GAJA pisze...

Mam dwie, ale nie "złote", tylko "małe" księżniczki. Też piękne.

Eryk Stus pisze...

"Little Princess" niestety już nie jest tak chętnie kupowana i sadzona - a szkoda..