czwartek, 25 czerwca 2009

nasze nasadzenia przy szkółce

Tawuła japońska (Spiraea japonica) 'Golden Princess'
Żółtolistna, różowokwitnąca, do siedemdziesięciu centymetrów dorastająca tawuła japońska (spiraea japonica) 'Golden Princess' oddziela parking z prawej strony, niewidoczny na zdjęciu poniżej, od wąskiego nasadzenia przed żywopłotem, za którym zaczynają się kwatery z roślinami na naszej szkółce. Żywopłot to regularnie cięta tuja zachodnia (thuja occidentalis) 'Globosa'. Tak, tak - ta kulista odmiana żywotnika idealnie nadaje się na bardzo gęsty, ale niezbyt wysoki żywopłot - z założenia sięgać będzie do ok. 1,2 m wysokości, by nie zasłaniać widoku dalej.

W tej wewnętrznej przestrzeni wysadziłem naprzemiennie klona pospolitego (acer platanoides) 'Drumondii'
Klon pospolity (Acer platanoides) 'Drumondii'
i śliwę Pisardii.
Śliwa Pisardii
które odpowiednio mocno przycinane zachowają wymiary odpowiednio proporcjonalne do reszty nasadzenia. A to nasadzenie stanowią szczególnie urodziwe "wypełniacze", jak określam niezbyt elegancko, pewną zasłużoną dla kompozycji ogrodowych grupę roślin "dolnego piętra":

Tawulec pogięty (stephanandra incisa) 'Crispa'
, która niebawem doczeka się swej osobnej notki..
Tawulec pogięty (Stephanandra incisa) 'Crispa'
Berberys Thunberga (Berberis thunbergii) 'Atropurpurea'
..zupełnie nieoczekiwanie berberys Thunberga (berberis thunbergii) 'Atropurpurea', który spokojnie dorasta ponad 1,5 m, i w rzeczywistości jest odmianą żywopłotową, ale ja będę go przycinał na poziomie 0, 5 m.. ..oraz w dalszej części nasadzenia irga Dammera (cotoneaster dammeri) 'Coral Beauty'. Jej piękne, czerwone owoce na razie są jeszcze niedojrzałe, ale przyjdzie czas, że pokażą się w pełnej krasie.
Irga Dammera (Cotoneaster dammeri) 'Coral Beauty'
Całość wyłożona agrowłókniną i wysypana korą sosnową.

To tylko wąski pasek terenu, ale proszę zobaczyć, ile daje możliwości nasadzeń!

1 komentarz:

Gosia pisze...

Ciekawe kompozycje. zaskoczyło mnie wykorzystanie tui 'Globosa' na cięty żywopłot. Ciekawa jestem również w jakiej kompozycji zostanie wykorzystany tawulec.
Pozdrawiam