poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Brzoza brodawkowata 'Youngii'

Dzisiaj przyjrzymy się bliżej ciekawej odmianie brzozy brodawkowatej - 'Youngii' (Betula pendula). Bardzo ją lubię i kilka egzemplarzy rośnie w moim ogrodzie i na terenie szkółki. Jak na brzozę, jest całkiem kompaktowa - dorasta do ok. 10 m wysokości. Dzięki temu, że gałęzie stromo opadają ku dołowi, nie zajmuje również dużo miejsca wszerz- przynajmniej w pierwszych latach wzrostu. Oferujemy ją w pojemnikach (drzewa do 2-3 m wysokości) i jesienią/wiosną z gruntu, z dużą bryłą korzeniową w jucie (drzewa do 3-4 m wysokości).

Brzoza brodawkowata (betula pendula) 'Youngii'


Jest bardzo plastyczna - możemy pozwolić jej wyrosnąć prosto do góry, ale możemy też popracować nad jej formą. Można podkrzesać dolne gałęzie i zrobić miejsce np. na ławkę lub piaskownicę dla dzieci - górne gałęzie zrobią nad nią parasol dający cień.

Brzoza brodawkowata (betula pendula) 'Youngii'


Możemy więc ograniczyć jej wysokość poprzez cięcie. Gałązki zwisające można również przycinać, ale lepiej nie wiosną, gdy brzozy mocno pobierają wodę z gruntu i każde cięcie powoduje wylewanie się dużej ilości soków, co grozi osłabieniem i uschnięciem drzewa.


Brzoza brodawkowata (betula pendula) 'Youngii'


Brzoza brodawkowata 'Youngii' jest tolerancyjna w stosunku do podłoża, jego pH i wilgotności. Poleca się sadzenie w miejscach słonecznych.


Brzoza brodawkowata (betula pendula) 'Youngii'

Katalog ZSP
Sprawdź aktualne ceny: Cennik

Brak komentarzy: