czwartek, 7 lipca 2016

Irga purpurowa 'Variegatus'

Irga purpurowa 'Variegatus'

Irga purpurowa (Cotoneaster atropurpureus) 'Variegatus' , którą sprawdzaliśmy kilka lat w swoim ogrodzie przy szkółce, okazała się odmianą bardzo odporną. Na różnych stanowiskach przetrwała zimy ostre, zdradliwe zimy bezśnieżne (jak ta ostatnia), oraz zeszłoroczną rekordową suszę. Nie zaobserwowałem u niej żadnych kłopotów z przemarzaniem, czy też wrażliwości na suszę. Można się spodziewać, że na stanowisku zupełnie odsłoniętym, narażonym na mroźne wiatry, będzie trzeba jej czasem po zimie przycinać omrożone gałązki - jak u innych irg.

Polecam więc dzisiaj tę odmianę irgi do Waszych ogrodów. Jest żywotna, wygląda atrakcyjnie i może się sprawdzić jako świetna roślina okrywowa.

Irga purpurowa 'Variegatus'

Drobne różowe kwiatki pojawiają się w maju-czerwcu. Brzeg drobnych, zielonych liści ma kolor biały. Pokrój ma niski, rozłożysty, dorasta do 0,5 - 1 m wysokości i podobnej szerokości. Dobrze sobie radzi na różnych glebach i nie ma specjalnych wymagań. Sadzimy ją w słońcu/półcieniu.

Sprawdź aktualne ceny: Cennik

1 komentarz:

Asia pisze...

Wygląda doskonale przed domem - nie jest tak smutno jak wtedy gdy zdecydujemy się jedynie na trawkę, ale jednocześnie nie trzeba mocno o nią dbać.