Wymieńmy niektóre z nich: wąski, stożkowaty pokrój, zwarta forma, gęste ułożenie gałązek. Na koniec chyba najważniejsze - szmaragdowy kolor, który dał nazwę odmianie. Zimą tuja 'Smaragd' nie brązowieje, właściwie nie obsypuje się szyszkami. Jest całkowicie mrozoodporna, bardzo dobrze znosi zimowe "przeciągi" mroźnego wiatru.
Gęsty pokrój powoduje, że długo nie musimy myśleć o jej cięciu formującym. Dopiero gdy wyrośnie na pożądaną wysokość, zaczynamy jej coroczne skracanie. Po kilku kolejnych latach możemy zacząć przycinać ją po bocznych powierzchniach. Jest to więc tuja właściwie bezobsługowa przez kilka ładnych lat. Pamiętamy oczywiście o jej nawożeniu.
Tuja zachodnia (Thuja occidentalis) 'Smaragd' - 2 lata po wysadzeniu z doniczek 60 cm sadzonek |
Zapraszamy. Oferujemy wysokiej jakości rośliny dla Twojego ogrodu! Dostępne różne wielkości.
Sprawdź aktualne ceny: Cennik
Jedna z naszych plantacji gruntowych tui zachodniej 'Smaragd' |
Sprawdź aktualne ceny: Cennik
7 komentarzy:
Dziękuję za ten wyczerpujący post:-) Dowiedziałam się tutaj o szmaragdowej odmianie tuji wszystkiego co jest mi potrzebne do jej posadzenia. Chcę odgrodzić się wysokim żywopłotem od niezbyt sympatycznych sąsiadów. Inne odmiany wyglądają dla mnie zbyt cmentarnie, a ta jest w super żywej zieleni. Mam jedynie dwa nurtujące mnie pytania:
1. Jaki jest jej przyrost? Czy rośnie szybko?
2. Jakim nawozem ją nawozić?
Myślę, że nie będzie nadużyciem jeżeli zapytam o poradę, do posadzić z tej strony domu , który się właśnie buduje(wschód-północ-silne wiatry):
http://diamentowykoszyk.blogspot.com/2011/05/bo-wazne-to-co-nas-otacza.html
Właśnie doczytałam, że nawozić trzeba "osmocote";-)
Tak, najlepiej nawozić nawozem otoczkowanym o długim, kilkumiesięcznym działaniu. Osmocote to jeden z takich nawozów. Efekty są naprawdę widoczne, stałe a powolne uwalnianie nawozu powoduje duży przyrost w ciągu roku (tuja Smaragd ok. 30 cm rocznie- przyrost tej tui "idzie" w gęstość, a nie w długie pędy) i zdrowe, żywe wybarwienie..
chciałabym poradzić się Was w temacie żywotnika zachodniego (pospolicie: tui).
Przez ostatnie 3 lata nie miałam z nią absolutnie żadnych kłopotów.Jednak od ok. 2 miesięcy cała stała się wiotka i wygląda jakby więdła. Podlewam regularnie, jak zawsze, nie zauważyłam także żadnych szkodników. Szczegóły opisałam na
http://joanna-kwiecistybalkon.blogspot.com/
Nie dopuszczam do siebie myśli, że będę musiała ją wyrzucić! Mam ogromna nadzieję, że jest sposób by doszła do siebie. Pozdrawiam wakacyjnie:)
Pani Joanno, przeczytałem o problemach Pani tui i zobaczyłem zdjęcia. Być może doniczka jest już za mała, roślina mogła też raz być przelana, raz mieć za mało wody (gdy oprze się słońce, doniczka bardzo się nagrzewa a korzenie "gotują", uszkodzone nie mogą potem wytworzyć odpowiedniego turgoru i roślina "mdleje"). Stawiam jedna na przelanie - warto pamiętać o dobrym drenażu na dnie odpowiednio dużej doniczki i odprowadzeniu nadmiaru wody, która nie może zalegać na podstawce... Pozdrawiam, Eryk Stus
Super że trafiłam na tego bloga. Właśnie zastanawiałam się jak przygotować drzewka na zimę "Tuja Smaragd" czyli wystarczy nawóz? Wyczytałam gdzieś że dobrze obsypać korą ogrodową? I co z włóknem szkółkarskim? Czy to potrzebne ?
http://lawendowydom2013.blogspot.com/
Jeśli nawóz, to teraz tylko "jesienny" :)
Korę stosuje się bardzo często. Kora sosnowa, wysypana warstwą 15-20 cm, chroni korzenie przed przemarznięciem i zatrzymuje przy nich wilgoć. Agrowłóknina pomaga walczyć z chwastami!
Prześlij komentarz