poniedziałek, 23 października 2006

hortensja pnąca

Hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris), jest to jedyne pnącze wśród hortensji, w dodatku całkowicie odporne na przemarzanie. Rocznie przyrasta od 0,5 do 1 m (może osiągać wysokość aż do 25 m). Pnie się dzięki czepnym korzeniom przybyszowym, które do powierzchni porowatych przyczepiają się niezwykle mocno. Liście zielone i błyszczące, kwiatostany średnicy ok. 20 cm, kwiaty barwy białej, kwitnie obficie, okres kwitnienia: maj/lipiec.
Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
Hortensję pnącą można stosować jako roślinę okrywową pod drzewa, lub lepiej pozwolić jej porosnąć stary pień lub ścianę budynku. Efekt jest naprawdę wspaniały. Dobrze sprawdzi się też jako "okrycie" altan i pergoli. Wymagania: stanowiska półcieniste lub zacienione, gleby lekko kwaśne, wilgotne.
hortensja pnąca (hydrangea petiolaris - STUS Szkółka Krzewów Ozdobnych
Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)
W moim ogrodzie hortensja pnąca porasta pień starej gruszy. Na zdjęciu powyżej w towarzystwie hortensji drzewiastej, jak widać liście już "jesienne".

W połowie kwietnia wypuszcza już pierwsze liście. Na zdjęciu poniżej widać, jak pięknie oplata starą gruszę:

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris)

W naszej szkółce oferujemy hortensje pnące w różnych formach - przy tyczce bambusowej, przy kratce bambusowej i bez, do obsadzeń zadarniających.

Hortensja pnąca (Hydrangea petiolaris) - jedna z naszych form handlowych

Brak komentarzy: