poniedziałek, 10 czerwca 2013

w naprawdę wielkim ogrodzie

Niektórzy nasi klienci posiadają naprawdę wielkie ogrody. W maju dostarczałem krzewy bukszpanu wieczniezielonego (Buxus sempervirens) do jednego z takich klientów, którzy nie muszą martwić się, gdzie posadzić jeszcze jeden krzew, którego kupna nie mogli sobie odmówić. Chociaż... z własnego doświadczenia wiem, że nawet posiadając kilka hektarów szkółki i niemały ogród, czasem długo zastanawiam się, gdzie posadzić konkretne drzewo lub krzew.
ogród francuski w budowie
Dostawa była bardzo prestiżowa. Dwa tysiące naszych bukszpanów znalazło się bowiem w nowym ogrodzie francuskim, części dużego ogrodu - parku przy restaurowanym z ogromną pieczołowitością pałacu w Ciechanowicach.
z naszego busika wylewa się zielona "rzeka bukszpanowa"
Pałac w Ciechanowicach odzyskał już z zewnątrz swój blask. Trwają prace w parku i oczywiście zabytkowych wnętrzach.
pałac w Ciechanowicach
pamiątkowe zdjęcie z Andrzejem Mellerem - właścicielem pałacu
pałac w Ciechanowicach pięknieje od środka - odrestaurowany kominek

To już druga tak duża dostawa sadzonek bukszpanu do ogrodu przy pałacu. W zeszłym roku właściciele kupili od nas 1200 roślin, które doskonale zniosły zimę. Poniżej zeszłoroczne zdjęcia:

w ogrodzie powstają obiekty małej architektury

bezcenne, stare drzewa
z chaosu wyłaniają się szlachetne formy
a w okolicy rarytas - stara fabryka, do kupienia.
Bukszpan wieczniezielony
(Buxus sempervirens)

Do Ciechanowic trafiły produkowane u nas, od małej sadzonki, czteroletnie bukszpany wieczniezielone. Cykl produkcji rozpoczyna się w roku pierwszym, w czerwcu-lipcu, od pobrania sadzonek z roślin matecznych. Pędy bukszpanu umieszczamy w multipaletach i do kolejnej wiosny ukorzeniamy w cieniowanych namiotach. W kolejnym roku sadzonki szkółkujemy do doniczek p11 - jednolitrowych, prostokątnych, nawozimy i przycinamy. Rośliny trafiają do dużego namiotu. W następnym roku rośliny ustawiamy na zewnątrz, pielęgnujemy, przycinamy i nawozimy. W czwartym roku bukszpan jest już gęsty i ma od 25-35 cm wysokości i jest gotowy do sprzedaży. Cztery lata, można zwiedzić kawał świata w tym czasie lub posłać dziecko do przedszkola ;-) a my Wam oddajemy te cztery lata ot tak, za 5 zł ;-)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...