środa, 1 września 2010

Nasi Klienci - LO w Andrychowie

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie zakupiło w naszej szkółce cały żywopłot przy boisku :) Rozrastająca się od trzech lat ściana z żywotnika zachodniego 'Frieslandia' chroni jego teren od ruchliwej ul. Garncarskiej i Ignacego Daszyńskiego. Kurz i hałas są dzięki temu mocno ograniczone.
żywopłot przy Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Andrychowie
Te tajemnicze zielone "baby" przy żywopłocie, to porośnięte przez bluszcze (Hedera helix) fragmenty pni rosnących tu wcześniej topoli. Ścinając pnie na różnej wysokości i obsadzając je czepnym pnączem, w prosty sposób uzyskano bardzo interesujący efekt!
Hedera helix
Zimowe prace przy budowie ronda i przesunięciu chodnika na teren szkoły, spowodowały znaczne zniszczenia. Wiele, już ponad pięcioletnich drzew żywotnika, zostało zniszczonych. Wykopane w zimie i składowane przez wiele dni na mrozie drzewa zmarzły, część wegetuje jeszcze, ale pomyślność ich dalszego wzrostu jest zagrożona. Do tej pory wymieniono kilkanaście drzew w bezpośredniej bliskości ronda, jednak wiele jeszcze jest do wymiany - patrz zdjęcie:


Drzewa przesadzone z powodu przemieszczenia chodnika i ogrodzenia od ul. Daszyńskiego są bardzo osłabione i dużo, dużo mniejsze niż ich koleżanki, które zostawiono w spokoju:

Na koniec pozytywny akcent - wspaniały żywopłot z tui olbrzymiej 'Kórnik', którego na szczęście nie dosięgła łopata robotnika drogowego ;)

Tuję 'Kórnik' kupisz w naszej szkółce - w doniczkach i z gruntu.

2 komentarze:

GAJA pisze...

Piekny zywopłot z KOrnika! Mam w ogrodzie jeden egzemplarz, rośnie jak szalony i stał się za duży. Jak można go zmniejszyć?
Gaja, zapraszam do ogrodu:
http://ogrodija.blogspot.com/

Eryk Stus pisze...

Tak, ta odmiana jest jedną z piękniejszych w naszych ogrodach. Jednocześnie nie jest zbyt często oferowany w szkółkach, bo dosyć długo rośnie z początku.
Polecam odmianę Kurnik III - tą ze zdjęć, bo są jeszcze inne "kurniki".

Polecam na wiosnę, przed ruszeniem wegetacji, przyciąć "po całości" -kilkanaście centymetrów skrócić wszystkie gałązki.
Pozdrawiam :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...