niedziela, 17 września 2006

krzewy w donicach

Na taras, balkon, przy wejściu lub gdziekolwiek wokół domu, krzewy w donicach dodadzą wiele uroku i życia surowej architekturze. Są łatwe do przeniesienia, normalnie zimują i rozwijają się przez przynajmniej dwa - trzy sezony wegetacyjne, w zależności od wielkości donicy. Gdy już przekożenią się bardzo (ale nie za bardzo!), należy przesadzić je do nowej, większej donicy, bądź do gruntu, w ogrodzie.

Bardzo ważną sprawą jest dobry odpływ w dnie donicy. Konieczne też jest wyłożenie jej dna drenażem, który odprowadzi ze strefy korzeniowej nadmiar wody. Oprócz torfu i kory, dobrze jest, gdy podłoże pod krzewy zawiera również część ziemi gliniastej, zdolnej buforować (przechowywać) substancje pokarmowe i wodę. Proporcje dla torfu, kory i ziemi gliniastej powinny wynosić 1:1:1.

Krzewy w donicach
Na zdjęciu żywotnik zachodni (thuja occidentalis) 'Rheingold' (żółta, stożkowata, do 2 m wysokości) oraz żywotnik zachodni 'Globosa' (kulista, bardzo gęsta, do ok. 1,5 m średnicy). Do kupienia w naszej szkółce w cenie 18 zł/szt. każda (2011r.)

Brak komentarzy:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...